Mit csináljunk Prágában? A kihagyhatatlan látnivalók
Prágát ma a világ legnépszerűbb fővárosai között tartják számon, ékszerdoboz hangulatú, idilli világa, izgalmas látnivalói évi hatmillió, főként angol, francia és amerikai látogatót vonzanak a városba. A szépen felújított városi palotákban elegáns kirakatok, drága márkanevek, a vendéglátóhelyeken magas színvonalú, kifinomult dizájnkultúra fogad minket, sokszor az az érzése van az embernek, hogy Prágához képest még Bécs is egy kicsit „poros”.
1. Élvezzük az óváros főterére nyíló kilátást a régi városháza tornyából
A városháza páratlan kilátást nyújtó gótikus tornya a 14. században épült, 70 méteres magasságával sokáig a legmagasabb építménynek számított Prágában. A torony tetejébe lifttel is feljuthatunk, visszafelé azonban érdemes gyalog lejönni, hogy séta közben megnézhessük a városháza történetéről szóló kiállítást.
Az egykori városháza öt egymás mellett álló, középkori lakóépület egybenyitásával alakult ki az évszázadok során, elegáns termeit a polgármesteri hivatal ma már csak fogadásokra használja. A torony mellett további fontos látnivalónak számít a 14. században épült, ma modern üvegablakokkal díszített Szűz Mária-kápolna; a tanácskozások előtt itt imádkoztak a városatyák. Eredeti gótikus állapotában maradt fenn a régi tanácsterem, reneszánsz növényi motívumokkal díszített kazettás mennyezettel, valamint Prága középkori (gótikus), Habsburg (barokk) és csehszlovák címereivel. A 20. század elején átépített ülésteremben a cseh akadémiai festészet nagy alakja, Václav Brožík két hatalmas tablóképe érdemel figyelmet: az egyik a konstanzi zsinat előtt álló Husz Jánost, a másik az itt, a városházán 1458-ban királlyá választott egyetlen huszita uralkodót, Podjebrád Györgyöt ábrázolja. A séta végén a labirintusszerű, gótikus pincerendszeren is végigvezetik a látogatókat.
2. Csodáljuk meg a csillagászati órát működés közben
3. Utazzunk 3D-ben a 19. század eleji Prága mesebeli utcáin
A kommunizmus idején leromlott fürdők egy részét az elmúlt években szépen felújították, egységesen sötétkék színű, „meseszerű” betűkkel megírt magyarázótáblákkal látták el őket, amelyekből sokat megtudhatunk a víz összetételéről és gyógyhatásáról. Gyakran előfordul, hogy szaunát is építenek a medencék mellé, amely után igazán jól esik a hideg ásványvízben megmártózni. A felújításokat sokszor fiatal önkéntesekből álló, jó hangulatú közösségekben, úgynevezett kalákákban végzik. Ilyenkor egy fürdő felújítását előre meghirdetik, és a résztvevők számára szállást, étkezést és munka után egyéb programokat is biztosítanak. Sajnos megfelelő gondozás hiányában gyakran előfordul, hogy a közelmúltban rendbe hozott fürdők néhány év alatt ismét az enyészetté válnak, miközben persze folyamatosan újítanak fel másokat. De nézzük csak, hol érdemes kezdeni a fürdőkkel való ismerkedést.
4. Sétáljunk végig a Károly-hídon napfelkeltekor vagy napnyugtakor
Az 1402 óta álló Károly-híd Európa egyik legrégibb és legismertebb hídja, a prágai városkép jellegzetes eleme. A Moldva (Vltava) folyón átívelő, 516 méter hosszú híd alapkövét maga IV. Károly tette le 1357-ben. Létrejöttét jónéhány misztikum lengi körbe, például az alapkőletétel megfelelő pillanatát a király környezetében élő tudósok percnyi pontosan előre kiszámították, a köveket összetartó cementhez pedig a korabeli hiedelemnek megfelelően tojást kevertek. Ma már nehéz elképzelni, de Prága legszebb sétaútján egészen 1965-ig autók is közlekedhettek.
5. Keressük meg a legnagyobb történelmi személyiségek síremlékeit a Szent Vitus-székesegyházban
A prágai vár harmadik udvarán található érseki székesegyház Prága legnagyobb temploma, a cseh királyok koronázásának helyszíne és temetkezési helye. A gótikát és a neogótikát szinte észrevehetetlenül ötvöző templomot a 14. század közepén, IV. Károly idején kezdték el építeni, majd több évszázad szünet után 1860 és 1929 között sikerült befejezni.
A cseh trón első Habsburg uralkodójának, a magyar történelemből is jól ismert I. Ferdinándnak (1526-64), valamint fiának és utódának, I. Miksának (1564-76), illetve feleségének, Jagelló Annának a közös, fehérmárvány síremlékét (1589) a hajó közepén, a főoltár előtt állították fel. A körbekerített szentély hátsó végében, félig a szentélybe benyúlva találjuk a csehek védőszentjeként tisztelt, 303-ban vértanúhalált halt Szent Vitus síremlékét, míg a szentélytől jobbra Nepomuki Szent János ezüstből készült síremlékét fedezhetjük fel.
A közeli kápolnában állították fel az egyik legnagyobb cseh király, II. Přzemysl Ottokár (1253-78) síremlékét, Peter Parler remekművét. Ottokár valóságos birodalmat épített fel: Csehországhoz tartozott Ausztria keleti fele, sőt az ország déli határa egészen az Adria-tenger partjáig terjedt. A királyt végül Rudolf osztrák hercegnek, a Habsburg család első jelentős alakjának sikerült legyőznie az 1278-as morvamezei csatában. Magyar emléket, pontosabban Báthory Zsigmond erdélyi fejedelem földi maradványait rejti a kereszthajó utáni első baloldali kápolna, a Zsigmond-kápolna. A jobb oldali kereszthajó utáni harmadik, úgynevezett Szent Kereszt-kápolnából juthatunk le a királyi kriptába (Královská hrobka) ahol a legnagyobb cseh királyok, IV. Károly, IV. Vencel, Podjebrád György és II. Rudolf síremlékeit őrzik.
6. Csodáljuk meg a középkor világát idéző Ulászló-termet a régi királyi palotában
A prágai vár kihagyhatatlan látnivalója a régi királyi palota (Starý královský palác), a város legódonabb hangulatú épülete. Késő gótikus – néhol már kora reneszánszba hajló – képét a 15. század végén nyerte el, a magyar történelemből is jól ismert, elsősorban Budán lakó II. Jagelló Ulászló uralkodásának idején. A cseh fejedelmek és királyok csak a 16. századig laktak az épületben, II. Miksától kezdve a Habsburgok már csak adminisztratív célokra, illetve ünnepségekre használták.
Az épület két legfontosabb terme az Ulászló idején épült, virágindaszerű boltozatos, reneszánsz ablakos Ulászló-terem (Vladislavský sál), ahol koronázási ünnepségeket, fogadásokat, lovagi tornákat rendeztek (ma itt kerül sor a köztársasági elnökök eskütételére). Innen nyílik a cseh rendek gyűlésterme, ahol a királyválasztásokat tartották, illetve ahol a rendek például az adók kivetéséről szavaztak. A lépcsőn megközelíthető emeleti termek falát a palotában dolgozó, magas rangú tisztviselők címerei díszítik.
7. Prága a zene városa: vegyünk jegyet egy komolyzenei koncertre
Prágában kivételesen gazdag komolyzenei kínálatra számíthatunk (www.pragueclassicalconcerts.com), a hivatalos hangversenytermek mellett a templomok nagy részét is koncertteremként használják, ahol Mozart, Vivaldi, Dvořák, Bach és más zeneszerzők műveivel tehetjük teljesebbé a prágai kirándulást. A koncertekre a Týn-templom bejárata előtt működő Via Musica jegyirodában (www.pragueticketoffice.com) vásárolhatunk jegyet.
A leglátványosabb koncerthelyszínek közé tartozik a Reprezentációs Ház szecessziós Smetana-terme (www.obecnidum.cz), a Rudolfinum neoreneszánsz Dvořák-terme (www.rudolfinum.cz), a Klementinum barokk Tükör-kápolnája (tel: 221-663-212), a barokk Szent Kelemen-székesegyház (http://clementinumconcerts.com), a barokk Szent Miklós-templom az óvárosban (www.koncertyvpraze.eu), a mór stílusú spanyol zsinagóga (www.bmart.cz) és a barokk Szent Miklós-templom a Kisoldalon (www.stnicholas.cz).
8. Barangoljuk végig a régi zsidó temető ódon sírköveit
A temető az egyik legmisztikusabb látnivaló Prágában, a középkori zsidóváros hangulatát itt lehet a legjobban felidézni. A legrégibb sírkő 1439-ből származik, míg az utolsó temetkezésre a 18. század végén került sor, mielőtt II. József betiltotta a városon belüli temetkezést. Az aprócska sírkert állítólag 12 ezer sírkövet rejt magában, amelyek egymás alatti rétegeket képeznek a föld mélyében. A díszes sírkövek között érdemes hosszan elidőzni, egyenként megkeresni a jellegzetes motívumokat, mint például a zsidóság egyik fő jelképét, a szülőfürtöt, az elhunyt nevére utaló oroszlánt vagy a származást kifejező kancsót (leviták) és az áldást osztó kezeket (kohoniták).
A temető leghíresebb halottjának a 16. században élt Löw csodarabbi számít, akinek kavicsokkal és apró kívánságcédulákkal teli sírját a sétaút végfelé, a fal melletti szakaszon kereshetjük meg. Kortársának, Mordecai Maiselnek reneszánsz sírját innen körülbelül tíz méterre, a visszafelé vezető út közelében találjuk.
9. Emlékezzünk Husz Jánosra és a huszitizmusra a Betlehem-kápolnában
A szokatlanul nagyméretű, rendkívül puritán kápolna kultikus jelentőségű helyszín a huszitizmus történetében: 1402 és 1412 között e falak között tartotta nagyhatású prédikációit Husz János, itt születtek meg a reformáció előhírnökének tekintett huszita tanok. A kápolnát két egyházi reformokért küzdő prágai polgár alapította 1391-ben, azzal az akkoriban radikálisnak számító feltétellel, hogy latin helyett csak csehül lehessen prédikálni. 1945 után a huszitizmus iránt lelkesedő kommunista hatalom első intézkedései közé tartozott az időközben lakóházzá átalakított kápolna helyreállítása, amely azonban csak részben egyezik meg az eredetivel. A kápolnát ma a Cseh Műszaki Egyetem használja díszteremként.
A mai napig fennmaradt a szószék, ahonnan Husz a prédikációit tartotta, míg a jobb kéz felől eső falon egy eredeti, latin nyelvű írástöredék látható 1412-ből, amely Husz Jánosnak a katolikus egyházat ostorozó A hat tévelygésről(„De sex erroribus”) című művéből származik. A szemközti falon szintén fennmaradt egy eredeti szövegtöredék 1417-ből, amely a husziták egyik fő követeléséről, a két szín alatti áldozásról szól (azaz, hogy a hívek a kenyér mellett bor formájában is magukhoz vehessék Jézust). Érdemes megnézni a huszitizmusról és a Betlehem-kápolna történetéről szóló kiállítást is.
10. Nem maradhatnak ki Prága legendás hírű sörözői sem
Kevés olyan város van Európában, ahol a sörivás olyan mélyen gyökerezne a helyi kultúrában, mint Prágában, ezért néhány ismertebb helyet mindenképp érdemes útba ejteni. A polgári hangulatú U Pinkasů-t (http://upinkasu.com), Prága első – 1843 óta működő – pilzeni sörözőjét Alexander Dubčektől és Vaclav Haveltől a demokratikus Csehország egyik meghatározó politikusának számító Karel Schwarzenbergig fontos emberek tisztelték meg látogatásaikkal. A söröző kerthelyisége a Havas-Boldogasszony-templom gótikus falának árnyékában bújik meg. A nagy prágai „sörkomplexumok” közül a legismertebbek közé tartozik az óvárosban lévő, boltíves termekből álló U Vejvodů (www.restauraceuvejvodu.cz) és a központtól negyedórás sétára található, több mint 500 éves múltra visszatekintő U Fleků (https://ufleku.cz). Ez utóbbi a vacsora mellett kabaré hangulatú, zenés-táncos műsorral is szórakoztatja vendégeit.
Fedezd fel Prágát!
Prága: harmónia és csillogás
Hatalmas méretű, érintetlenül fennmaradt óvárosának...
Prága történelmi zsidónegyede ma már alig hasonlít egykori önmagára. Impozáns szecessziós házak, elegáns üzletek és éttermek fogadnak minket errefelé, a legendás zsidóváros emlékét már csak a zsinagógák és a temető idézi fel. A középkori házakat a 19. század … Tovább